Vida Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Vida nedir?
Vida, silindirik ya da konik yüzeylere eşit ve aynı profilde açılmakta olan helis dişlerden oluşan bölüme verilen addır. 

Uzun senelerden beri eğri bir biçimde açılmakta olan deliklere müsait olan farklı şekillerdeki çivi benzeri aletlere verilen isimlere de vida denmektedir.

Vidalar fazlaca muhtelif ve hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Makine ve mobilya parçalarının birleştirilmesi için işe yarayan kurtarıcı bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır.

Matkap uçlu vidalar diğer bir adıyla akıllı vidalar, sabitlenmesi istenilen yüzeye kendi deliğini açarak vidalama işlemi meydana getiren vidaya denmektedir. Akıllı vidalar birçok yüzeyde matkapsız kendi deliğini açar bu yüzden daha rahat kullanıma sahiptir. Böylece akıllı vida kullananlar zamandan ve güçten tasarruf etmiş olurlar. Akıllı vida çeşitleri; YHB Matkap Uçlu Vida, Trapez Vidası, Mercimek Başlı Vida (RYSB-YPB), YHB Sunta Vidası’dır.

Sunta vidası diğer bir adıyla ağaç vidasıdır. Sunta vidası kullanım alanına göre isimlendirilmiş vida çeşididir. Yıldız havşa başlıdır. Sunta vidasının dişleri kuvvetlidir bu yüzden güçlü monte özelliği vardır.
Sac vidaları diğer vidalardan daha kuvvetli ve serttir. Böylece zorluk derecesi yüksek çelik, metal gibi yerlere özel olarak tasarlanmıştır. Sac vidalarını çoğunlukla inşaat ve imalatçılar metal üzerinde kullanırlar. Özetle sac vidaları metal üzerinde kullanılmak üzere özel üretim vidalarıdır.

Trapez vidası, kolay sökülüp takılmaktadır. Bu sebeple sık sökülüp takılan yerlerde fazlaca tercih edilmektedir. Metallerde, özellikle çatılarda kullanılmaktadır. Matkap ile monte edilir. Su sızıntılarından korunmak için tercih edilmektedir.